Od konvičky néti k lahvi Sinus Rinse

Většina z nás stále více a více slýchá o proplachu nosu, či také nosní sprše, nebo laváži a neví přesně, o co se jedná a kde se tyto proplachy vlastně vzaly.

Jedná se o prastarou indickou metodu, která patří v Indii mezi základní hygienické úkony, obdobně jako třebas čištění zubů. V jogínské terminologii se tradičně nazývá džala (nebo také jala) néti a k proplachu se tradičně používali néti konvičky. Ty fungují pouze na principu gravitace, nakloníte hlavu, solný roztok jednou nosní dírkou vlijete dovnitř a druhou nosní dírkou voda vyteče ven. Dojde k uvolnění nosních dutin jak od přebytečného hlenu, tak od zachycených alergenů a výsledně se vám lépe dýchá. Proplach nosu může navíc předejít nutnosti chirurgického řešení u chronických sinusitid (zánětu dutin).

Číst dále…

Alergie

Více než 2,5 milionu lidí v České Republice trpí nějakou formou alergie a každý z nás se s alergikem ve svém okolí určitě setkal. Většina z nás si pod pojmem alergie představí kýchání, svědění a ucpání nosu, svědění a zarudnutí očí, různé formy vyrážek, kopřivek. Někteří z nás vědí, že alergie může vyústit až v alergické astma. Co je ale samotnou podstatou alergie?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky z okolního prostředí, kdy imunitní sytém není schopen rozpoznat a tolerovat neškodné, někdy i tělu prospěšné cizorodé látky (může jít například o potraviny).

Číst dále…

MUDr. Sausen Sládková – Alergologická ambulance, Praha 6

Pravidelné „odmývání“  alergenů, prachu a nečistot umožňuje nosní sliznici vykonávat její přirozenou, obranyschopnou funkci. Nosní hygiena pomocí oplachů NeilMed Sinus Rinse snížila výskyt a intensitu zánětů nosních dutin a pacienti pocítili úlevu již po brzy po zahájení laváží.

Oplach nosních sliznic je vynikající doplňkovou metodou pro pacienty trpící alergickou rýmou, zvláště pro ty, kteří díky fobii ze steroidů odmítají klasickou terapii. Potvrdilo se, že jogínské metody staré stovky až tisíce let mají svůj smysl i v současné medicíně.